Jíme, abychom žili, tvořili a ne živořili.

Snídaňka, obídek, večka - Hrachový den

Snídaňka, obídek, večka - Hrachový den - obrázek

Snídaňka, obídek, večka - Hrachový den - obrázek

Připravíme si hrachovou mouku míslo obilné, proč? No to je níže uvedeno, čtěte.

 

Kaše hrachová

50 g hrachu, 15 g tuku, přiměřeně mouky, 1/16 l mléka, 1/2 cibule, sůl, tuk na omaštění. Množství na: jednu porci.

Jindy zkuste: místo mouky k zahuštění použít mouku hrachovou, hrách si rozmixujete v mixeru s noži nebo ji koupíte.

Uvařený hrách prolisujeme, tím se odstraní slupky, které někdo obtížně tráví. Do světlé jíšky povařené s mlékem vmícháme hrachovou kaši a chvíli zavaříme, za stálého míchání. Upravíme na talíř jako bramborovou kaši, posypeme smaženou cibuli a omastíme.

Ze zdravotního hlediska je nevhodné mísit luštěniny a obiloviny a my jsme v našich krajinách tak zvyklí přidávat mouku všude, že nám to ani nepřijde do hlavy. Druhá varianta je proto zdravější.

 

Pomazánka z luštěnin

3 lžíce vařených luštěnin, může být směs nebo jednotlivý druh samostatně; 0,25 lžíce (čtvrt) sójové omáčky, špetka zázvoru, jemně krájená vařená zelenina.

Vše promícháme a rozemeleme na strojku na maso.

Získáte zdravou "paštiku", zdravější než koupenou ve veget obchodě. Proč? Víte co si tam dáte a že je jistě čerstvá. Nelze ani tzv. zdravé potraviny při dnešní produkci a rozvážce a skladování riskovat, že by se v den výroby neprodaly, čili musí být ošetřeny "zdravě" jinak než ostatní, ale.. jistě musí obsahovat konzervační činidla. Zejména od pozdního jara do pozdního podzimu, kdy je relativně teplo a vlhko. To jsou báječné podmínky pro "život" který naše oči nemohou vidět. Ani vakuování není přirozené, vysaje vzduch ze všech pórů a potravina se bortí do sebe, drtí.. jakost a chuť není co bývala. Když vzpomeneme na mléko přímo od krávy, jeho hustotu, barvu a vůni.. a pak domácí tlučené máslo s nakyslou příchutí, sliny se zbíhají. Marně.

Naši paštiku mažeme na chléb a sypeme křenem nebo zelenou natí. Krajíčky budou pikantnější a hezčí. Zapíjíme sójovým mlékem nebo Vitakávou v mléku, kterou lze stále koupit.

 

Polévka hrachová

200 g předvařeného hrachu, l litr vody, máslo, mouka, mlíko, 2 stroužky česneku, 1/2 kostky bujónu.

Vaříme 2 minut. Pak přidáme rozvařenou jíšku, to trvá asi 15 minut, aby se mouka dobře nabobtnala a provařila, hrubá déle. Spojené s rozmixovaným hrachem, mlékem krátce převaříme. Odstavíme a ochutíme česnekem sekaným anebo třeným a kostkou bujónu. Podáváme s nudličkami smažené žemle na suché pánvi.

 

Dnes jsme si "uvařili" hlavní chod - polévku, něco přes den na pečivo a vydatnější pokrm k večeři - časnější u luštěniny.

18.06.2008 05:54:22
porady
Ve zdravém těle zdravý duch a radost.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one