Jíme, abychom žili, tvořili a ne živořili.

Makrobiotický talíř

Makrobiotický talíř - obrázek

Makrobiotický talíř - obrázek

608. na noc

Uvažujeme.

Potřeba stravy na den “Makrobiotický talíř ” tvoří z poloviny obiloviny, z 1/3 zeleniny a zbytek luštěniny (obsahují dle Josefa Jonáše plnohodnotné bílkoviny) a používají se místo masa. Talíř doplníme semeny, ořechy (obsahují nepostradatelné tuky), tukem.

Ovoce není v makrobiotice podstatné, jí se od léta do podzimu, pak dáváme přednost sušenému.

Na maso můžeme zapomenout, na vejce podobně.

Tekutiny pijeme úměrně, protože zelenina a vařené obilí ji mají dostatek, pijeme vodu, čaje bylinné, kávu obilnou v takovém množství, že močíme 5 x do 24 hodin.

Dále preferujeme mořskou sůl, která obsahuje solí, místo solení přípravky jako Míso pastu, Gomasio prostředek k solení (lněné semínko upražím na pánvi, roztluču ve hmoždíři na prášek, totéž udělám s mořskou soli a smísím 8 : 1 = len : sůl) ad. Nedostatek solí vyvolá nechutenství a slabost, přemíra žízeň a nespavost, psycho-fyzickou ztuhlost a tíží v zádech.

Tuky používáme především ve skryté formě (sýry, luštěniny, semena..) Nepřiměřená spotřeba způsobuje sklerotické nemoci cév, také infarkt srdečního svalu. Tepelná úprava podporuje vznik zhoubných nádorů a cukrovku. Ale pro hladký průběh tělesných fcí a pevnost buněčné stěny tuky potřebujeme. Nervové buňky potřebují vitamín F a nasycenou mastnou kyselinu linolovou, ta je v rostlinných olejích. Jinak se její nedostatek projeví zhoršením myšlenkové schopnosti. Také lecitin je k nezaplacení, je obsažen v rostlinných olejích. Nenasycené mastné kyseliny jsou obsaženy v semenech, podzemnici olejné a ořechách, používají se jako koření k ochucení zelenin.. Preferujeme oleje získané lisování za studena (pozor brzy hořknou), oblíbené jsou z rostlinných klíčků. Z čím menšího semene je získán, tím více má vlastnosti jang. Na jedné straně rovnováhy je jang - sezamový a lněný pro zimní měsíce a na druhé jin - slunečnicový a sojový pro teplé dny. Olivový pro naše mírné pásmo je příliš jin. Olej z celých rostlin je také jin.

Cukr z řepy a třtiny je nežádoucí, je návykový a vede k řadě tělesných a duševních obtíží. V těle vytváří silně kyselou reakcí, která vede ke vzniku vředů, zánětům sliznic a odčerpávání minerálních látek, protože Ca, Mg a další se účastní alkalizace cukru a jejich spotřeba, jakož i vitamínů a stopových prvků zbytečně stoupá, a tak přidáváme umělé a kolotoč nebere konce. Nadbytek cukru v organismu se složitou cestou přeměňuje v mastné kyseliny, které mění vzhled člověka a funkci mnoha orgánů. Ačkoliv glukóza je nezbytná pro činnost hlavně nervového a svalového aparátu, protože nedostatek cukru v krvi způsobuje poruchy nervstva a únavu. K tomu však organismus rozkládá škroby na jednoduché cukry a ty jsou pro tělo plynulým palivem.

Jestli však jíme maso a živočišné tuky, je pro organismus jejich přeměna velmi složitá a namáhavá, tím spotřebovává mnoho energie, která jinde chybí a rovnováha je pryč.

Cukr způsobuje alergie, snižuje odolnost a je extrémně Jin, obdobně jako umělá sladidla.

Jíme potraviny z okolí svého bydliště, ty jsou pro nás nejpřirozenější, dále z oblasti a pásma kde žijeme. Zejména nemocný člověk při jejich zpracování šetří své síly.

Mléko a jeho výrobky ne, to bude vyloženo později v celku “viz KUCHAŘKA”..

29.05.2009 06:06:50
porady
Ve zdravém těle zdravý duch a radost.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one