Jíme, abychom žili, tvořili a ne živořili.

Inspirace z čerstvého Mléka

Inspirace z čerstvého Mléka - obrázek

Inspirace z čerstvého Mléka - obrázek

316. koupalko

Vše z “pravého mléka” pokud možno od někoho, kdo má kravičku.

Protože chemicky ošetřená mléka zabrání přítomnosti infekcí, ale i těch mikroorganismů, které potřebujeme. Za druhé je obvykle odstředěné a má tudíž málo tuku. Dále má látky, které udržují jeho vzhled v dispergovaném, rovnoměrně rozptýleném a promíseném stavu tak, aby se složky od sebe neoddělovaly, což v čerstvém mléku není. Mohou tam být další složky, o nichž veřejnost nemá ani páru, a nebylo by to poprvé - ať už se to týká potravin, léků, či zcela jiných oblastí života, kdy “vědí zasvěcení” a mají patent na výrobek a různě jinak se dá zakrýt to, co zakryté chtějí mít. Nejsme u nadojení mléko, jeho uskladnění, ošetření, plnění do nádob, no a proto nic nevíme, nemáme osobní fakta a můžeme jen věřit tomu, co se nám říká - anebo být ostražitější.

Důvěřuj a prověřuj - zde nelze aplikovat plně, ale můžeme být na sebe i tak opatrní a i to, co na výrobcích čteme nás může ťuknout tak, abychom si dokázali selským rozumem probrat co našemu tělu prospívá, co mu moc nevadí a v čem není ani špetka výživy..

Mléko a jeho výrobky požívány s mírou neškodí, tedy průměrně zdatnému tělu. Ve velkém množství způsobují střevní potíže, náhle, akutní a rychlé, dost nepříjemně překvapivé v jakékoliv nevhodné chvíli, proto se jim vyhneme, když se chystáme např. na důležitou akci: cesta do jiného města dopravou ke zkouškám, pohovoru, prezentaci sebe, do společnosti na ples aj. Abychom nebyli zaskočeni a vůbec se své zamýšlené akce mohli v klidu zúčastnit, Taková střeva dovedou zaskočit, i když se nám to nikdy nestalo.

Všechno je přece jednou - poprvé.

Někteří lidé mléko vůbec nemohou.
V průběhu života dlouhým používáním, nerozumným a velkým, se nám podaří značně si zahlenovat svůj organismus, který mimo své běžné práce se musí snažit hlenů nějak zbavit a i my to pocítíme. Jak nám může tělo sloužit, abychom si mohli žít a nevšímat si ho nadmíru, když mu nedáváme, co k hladkému průběhu potřebuje.

Je také důležité, si vyhradit pár minut k jídlu, zasednout a pochutnat si. Jinak máme z jídla opět méně užitku, když mu nevěnujeme vědomou pozornost a jen tak něco někde do sebe ládujeme, za chůze..

A tak dále, a tak dál.

°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°

1) Šlehačka

Mléko které odkoupíme od vlastníka krávy dáme v zavařovací - jde o sklo - nádobě na 1 den do chladničky. Po vychlazení a odstátí z jeho povrchu plýtkou malou sběračkou opatrně sebereme horní tučnou vrstvu, která se zcela viditelně oddělí a vyplave na povrch. Přes sklo ji vidíme. Nádobou příliš nehurdáme, abychom vrstvy neporušili, slít nejde. Nakloněním nádoby se povrchová plocha zvětší, tloušťka zmizí a mléko ji při pokusu a vylévání podteče. Tím bychom jen dosáhli, že se obě části zpět promísí a nepůjdou ušlehat pro malou tučnost. Když jsem správně sebrali nejtučnější část mléka, můžeme rovnou našlehat šlehačku, ručně či v nějakém k tomu vhodném malém robotu.

2) Máslo

Dva dny ponecháme nevařené mléko v pokojové spíše nižší teplotě - aby nezkyslo. Před zpracováním sebereme vrch i s trochou mléka. Šleháme jako šlehačku, a ještě o chvíli déle, až dojde k sražení tuku. Pozorujeme hrudky. Tuk a s bílkovinou se vysráží. Nyní vše scedíme hadříkem rozprostřeným na ceďáku a necháme pár minutek odkapat. Pak hadřík mírně stlačíme tak, aby ještě přebytek podmáslí odtekl.

Hmotu natlačíme např. do větší formičky na výrobu cukroví, nebo do zajímavé misky, která má nerovný povrch a dá našemu máslu poslední domácí punc a krásu. I s nádobkou dáme máslo do chladu ztuhnout. Později vyklopíme a na stole na očích chystáme.. Bylo by škoda, aby ten náš umělecký tvar viděla jen chladnička!

3) Podmáslí

Tekutina, která zůstane po zpracování másla je velmi chutná, výživná a obsahuje i značně solí potřebných také pro naše tělo. Chlazená osvěží. Používá se tak, jako kyška - jen její chuť je delikátnější.

4) Tvaroh

Nyní záleží, zda budete chtít tučný anebo spíš sušší netučný ke strouhání. Podle toho necháte jisté množství smetany v mléku. Máte mléko jak má být, nikdo z něj nic nevzal a nic nedal jako náhražku, máte to ve svých rukou.

Mléko se jemně nahřeje a udržuje vlažné dost dlouho. Můžete ho po nahřáti přelít do nádoby, v niž se jindy vaří mléko. Ono tam svou teplotu udrží, zejména, jestli jste do pláště hrnce po odnětí píšťalky dodali teplou vodu. Tak máte opak chladničky. Až se mléko vysráží po mnoha hodinách, oddělí se nažloutlá tekutina, zcela zjevně. Nyní ji pomalu, aby se zpět zbytečně nepromíchávala už s sedlým tvarohem, naléváme přes jemný hadřík na sítu a cedíme. Podle potřeby tuhosti budoucího tvarohu z něj vymačkáme obsaženou ještě tekutinu.

Tvaroh dáme do vhodného tvarovátka - krabička.. a utlačíme, vytlačíme i bublinky vzduchu, zavíčkujeme proti osýchání a i z hygienických důvodů a uložíme do chladu. Později z něj můžeme péct, dělat pomazánku, placky atd.

5) Tekutina zbylá po výrobě tvarohu

Je více kyselá než podmáslí a více průhledná, méně bělavá.

V žádném případě ji nevyhazujte. Můžete ji vypít, jemným opepřením a přisolením vyzvednete zřetelněji její chuť k přímé konzumaci. Chlazená je více bezvýrazná, při pokojové teplotě je nápadněji kyselavá. Přidat do hotové omáčky, či polévky kterým dá jemnou navinulou chuť a hlavně zvýší jejich výživnou a i stravitelnou kvalitu. Jistě si dle fantazie vymyslíte řadu dalších možností.

Dobrou chuť a mlsné pochutnání pro jemné jazýčky, mnoho příchozí inspirace Vám jako vždy přeje

Astro esoterická společnost.

25.01.2009 01:54:04
porady
Ve zdravém těle zdravý duch a radost.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one