Jíme, abychom žili, tvořili a ne živořili.

Polévka rychlá hovězí

Polévka rychlá hovězí - obrázek

Polévka rychlá hovězí - obrázek

Staročeský receptář i dnes. Možná si tato jídla ještě pamatujete z dětství, jíte je u babiček.. Ukážeme si několik jídel pro 4 osoby. Pak si je upravte dle své fantazie i jinak. Dříve se přes týden vařilo bez masa a to hlavně z brambor a mléka.

Některé dodatky a rady jsou převzaty autenticky s ručně psaného textu, místy doslovně.

Nejchutnější je, když se do ní dá vařit i slepice nebo holub, nebo koroptev..

Na 1 litr půl kila masa květového ocasu a čtvrt kila kostí. Maso dřevěnou paličkou naklepat jen maličko a otřít hadříkem, nemočit. Se studenou vodou posolenou se dá vařit a přidá se: cibule, celer, mrkev, petržel, kapusta, kousek česneku. Někdo dává malý brambor a hrstku hrachu. Vše umyté.

Polévka se nechá zvolna vařit, zelenina když je měkká, vyndá se. Pak se vloží buď zpět na talíře, nebo jako příloha k masu.

Kdo chce mít hnědou polévku, osmahne si na loji (asi tuku) kousek jater a cibuli, které dá k vaření polévky. Kdyby se připálily, polévka by pak byla hořká!

Má-li být polévka čirá, průhledná - očistí se bílkem. Rozšlehá se a v polévce nechá trochu povařit. Na více polévky jeden nebude stačit. Pak potřebujeme sněhu i ze 3 bílků. Pak se procedí čistým šatem (no jo, tak to tam je).

Velmi na chuti získá, když se někdy zakloktávají s vejci. Na jemnější polévky se užívá jen žloutků. Nejprve se s části chladné polévky nebo smetany smísí a pak do polévky vlijí a náležitě rozkloktají. Nesmí se vařit, aby se nesrazily!

05.04.2011 15:21:29
porady
Ve zdravém těle zdravý duch a radost.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one